3. ZŠ Komenského

Fan´s Trutnov

Kadetky klesly na poslední příčku nadstavbové skupiny
25. 02. 2024, Petr Kapitulčin

Kadetky klesly na poslední příčku extraligové skupiny B. První důležitý okamžik tohoto kola přišel paradoxně už před čtyřmi dny při lyžování v Itálii... A díky tomu je nás zase o jednu klíčovou hráčku méně.  V Ústí nad Labem žila naše šance na úspěch jen dvě minuty. Vedli jsme 7:2, ale poté přišel více jak minutový útok domácích hráček, během kterého si připsaly čtyři útočné doskoky a náš tým čtyři fauly. Ve stejném rytmu se pokračovalo i další vteřiny, a tak jsme za prvních pět minut udělali rekord extraligy - vsadím se, že 11 útočných doskoků za necelých prvních pět minut (a to první útočný doskok přišel v čase 1:21, takže vlastně jde o tři a půl minuty) ještě nikdy nikdo v nejvyšší soutěži neměl (náš tým to nezvádl ani za celý zápas). V podobném duchu pokračoval celý první poločas, navíc už v patnácté minutě měly čtyři naše hráčky tři fauly, dvě do poločasu stihly dokonce osobní chyby čtyři. Je pravda, že zejména rozhodčí Neubauer měl v prvním dějství zvláštní metr, ale když některé hráčky řeší problém s fauly v patnáctém zápase ze sedmnácti, tak už to asi nebude náhoda... V neděli jsme naopak s ohledem na sestavu a všechny okolnosti odehráli solidních 22 minut - v tu chvíli jsme vedli 30:31. Následujících 13 minut jsme ale dokázali prohrát 26:2..

K sobotnímu zápasu není asi potřeba více psát. Domácí tým byl kromě prvních dvou minut aktivněší, živější, bojovnější, šel za každým doskokem. Domácí Trojanová si připsala hned 12!! útočných doskoků, znovu více než celý náš tým dohromady. Kdyby se odečetly body "z druhých šancí" a po ztrátách, tak vyhrajeme..

Neschopnost pochopit, že se musí hrát celých 40min, že rozhoduje nasazení a pracovitost v obraně a na doskoku (tedy který tým dá více "snadných" košů) nás stojí lepší výsledky. S ohledem na problémy s kádrem (k již velkému zástupu zraněných další dlouhodobý výpadek klíčové hráčky kvůli zranění z lyží) se některé chyby u nováčků dají pochopit, ale nasazení, obrana a práce na doskoku je základem v jakékoliv soutěži...

Potěšil výkon Přídové v prvním extraligovém utkání a také podpora rodičů, bez ní bychom se neobešli. Snad je za to, co pro hráčky dělají, také někdy odměníme výkonem odpovídajícím jejich podpoře.

SLUNETA ÚSTÍ NAD LABEM - LOKO TRUTNOV  83 : 52  (23:13,49:26,69:41)

Body: Trojanová 20, Salaková 15, Sedláková 12, Hubená 9.. - Přídová 15 (1x3), Kyralová 8 (1x3,1/1), Bártlová 8 (3/2), Černá 7 (1x3,6/2), Rozsévačová 4, Zahradníková 4, Bláhová 2, Kamitzová 2, Losmanová 2

TH: 32/12 - 10/5, trojky: 3 - 3, fauly: 16 - 24, 5 chyb: 0 - 1 (Losmanová)

V nedělním zápase o naději jsme neuspěli. Po nervózním začátku se první vzchopila Slovanka, které jsme k tomu dost pomohli (čtyřbodový útok - koš s faulem, nedoskočená šestka a další koš, dvě ztráty na půlce a dvojtakt, doskočený míč a následná přihrávka soupeřce pod náš koš...). Po oddechovém čase za stavu 11:5 jsme ale začali hrát i my, využívali jsme po dobrých kombinacích pod košem Zahradníkovou (která k tomu přidala i úspěšné útočné doskoky a za první poločas nastřílela 15 bodů - ve druhém už ale žádný), celý poločas byl i přes některé bezkrevné individuální výkony naprosto vyrovnaný a po změně stran po trojce Kamitzové jsme dokonce vedli (30:31).

Následujících třináct minut jsme prohráli 26:2. 26:2!!! Soupeř nezměnil vůbec nic. Stejné hráčky, stejné druhy obrany. Jen náš tým se prostě rozhodl že pro dnešek stačilo. Totálně odevzdaných třináct minut. Bez pohybu, organizace, koncetrace, bojovnosti, doskoku. Třináct minut, které mohou rozhodnout o osudu celé sezóny a možná i sezónách příštích. I s vědomím, že se hraje o každý bod do případných vzájemných zápasů, jsme odehráli třináct minut 26:2. Přitom posledních pět, když jsme se alespoň trochu pokusili vnímat, zabojovat, rozběhenout se, jsme znovu 8:5 vyhráli (a to soupeř rozhodně nic nevypouštěl, také dobře věděl že dnešní skóre se ještě může hodit).

Není co dodat. Naše oslabení je extrémní, a dokázal bych pochopit, kdyby soupeř byl jasně lepší. Ale to nebyl. Většinu zápasu nebyl. Přidávat tradiční povzdech, že pokud by se nepočítaly koše po ztrátách a z druhé šance po útočném doskoku, tak bychom vyhráli, už by bylo jen opakováním neustále toho samého, o patnácti zahozených "šestkách" (bilance 22/7) nemluvě. V zápase o každý bod...

BASKET SLOVANKA - LOKO TRUTNOV  59 : 41  (17:16,29:28,46:33)

Body: Weberová 11, Novotná 10, Fruhbauerová 9, Frantová 9.. - Zahradníková 15 (9/3), Kamitzová 11 (2x3,3/1), Kyralová 6 (6/2), Černá 5 (4/1), Bártlová 2, Bláhová 2, Rozsévačová 0, Losmanová 0, Přídová 0

TH: 20/7 - 22/7, trojky: 2 - 2, fauly: 21 - 17, TCH: 1 - 1 (Fruhbauerová - Kapitulčin)

Ještě nemusí být konec. Ještě pořád se dá soutěž zachránit. Pokud budeme bránit, bojovat, doskakovat běhat a soustředit se celých 40 minut v následujících zápasech (zbývají dva víkendy), tak jsme si i dnes ukázali, že soutěž i v této sestavě zachránit můžeme. Jen musíme opravdu chtít.